ديشب از اخبار شنيدم که يک معامله بزرگ در بورس انجام شده و حدود 30 درصد کارخانه فولاد خوزستان بصورت بلوکي (يکجا) توسط دولت فروخته شده. البته اين خبر در جاي خودش مهم بود ولي خبر اصلي که بايد اعتراف کنم در مقابلش کم آوردم اين بود که خريدار اين 30 درصد که ارزشش حدود 1360 ميليارد تومن (نزديک به 5/1 ميليارد دلار) هست، يک فرد حقيقي (يک نفر) هست! درسته يک نفر! راستش براي من خيلي جالب بود که اين فرد کي هست که اولا چنين توان مالي عجيب غريبي داره و دوما جرات کرده که چنين سرمايه‌گذاري بکنه. براي پيدا کردن جواب اين سوال خيلي وقتي صرف نشد چون اين سوژه آنقدر داغ بود که در هر روزنامه‌اي تکه‌اي از اطلاعات مود نظرم را پيدا کردم:

محمد جابریان – از كارآفرينان فعال درصنايع فلزي وفولاد- كسي بود كه توانست دررقابت با چند شركت بزرگ سرمايه گذاري و سازمان‌ها وصندوق‌هاي بازنشستگي، مالك بزرگ‌ترين بلوك سهام فولادخوزستان شود. محمد جابریان مالک 100 در صد سهام شرکت ذوب آهن خرمشهراست و خود از فعالان صنعت فولاد است. نام وی ازاین پس به‌عنوان نخستین بخش خصوصی واقعی شركت‌كننده دربرنامه واگذاری سهام شرکت‌های دولتی ثبت خواهد شد.

محمد جابریان ديروز لحظاتی پس از خرید این سهام در گفت وگو با همشهری گفت: به اعتقاد من با این خصوصی سازی، دولت گام جدی را برای فروش سهام شركت ها به بخش خصوصی برداشته است. او افزود: هرچند قیمت سهم در جریان رقابت به رقم بالایی رسید اما هدف ما از خرید سهام فولاد خوزستان برنامه‌ريزي براي افزایش تولید در این شرکت است. از مدت‌ها پیش با مدیران و مسئولان شرکت فولاد خوزستان ارتباط کاری مؤثری داشته ایم و با توجه به ویژگی‌های مثبت مدیران این شرکت سعی خواهیم کرد تا در یک تعامل سازنده به هدف افزایش تولید در فولاد خوزستان دست پیدا کنیم.

محمد جابریان که سابقه 30‌ سال فعالیت در صنعت فولاد را دارد به غیر از شرکت ذوب آهن خرمشهر به همراه 7 برادر خود مالک مجتمع فولاد آریان سهند نیز هست.

وی درخصوص استراتژی خود به عنوان سهامدار عمده فولاد خوزستان گفت: «پیش از این نیز با فولاد خوزستان کار کردیم و مدیریت آن را قبول داریم ولی قصد داریم تنها نیروها را آموزش دهیم و برای آینده طرح توسعه ای داشته باشیم.» جابریان درخصوص پیش بینی سود شرکت در سال آینده گفت: «برنامه هایی داریم و سعی خواهیم کرد سود فولاد خوزستان در سال آینده به دو برابر افزایش یابد.»

رقيبان ماراتن 9 روزه

براساس آخرین اخبار دریافتی رقابت اصلی در طول این 9 روز بین شرکت های مهر اقتصاد ایرانیان، صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد مبارکه اصفهان، محمد جابریان و يك كارآفرين ديگرفعال در بخش خصوصي به نام دانیال‌زاده بوده است. گفته می شود دانیال‌زاده که خود مدیر عامل شرکت آریان پارس است از متقاضيان پرو پاقرص خريدسهام فولاد خوزستان بود و خود درشرکت هایی مانند فولاد کاویان، فولاد گیلان و گالوانیزه فجر سپاهان سهامدار است. او درنهايت از رقابت كناركشيد تا جابريان برنده بزرگ‌ترين خصوصي‌سازي‌ درآغاز تابستان باشد.

جابريان بايد 20 درصد رقم معامله يعني حدود 270 ميليارد تومن را طي 30 روز آينده بطور نقد پرداخت کرده و مابقي را طي اقساط 140 ميليارد تومني هر 6 ماه يکبار تا 5 سال پرداخت کند (براساس سود سالانه 12 درصد).

در پايان از خوانندگان عزيز يک خواهش دارم که لطفا شروع نکنند به کامنت گذاشتن بر عليه آقاي جابريان که دزد است، مال مردم خور است و از اين جور حرفها. من نه ايشان را مي‌شناسم و نه مي‌توانم در مورد سلامت يا عدم سلامت زندگي ايشان نظر بدهم ولي اين را خوب مي‌دانم که اگر علاقمند به پيشرفت و رونق اقتصاد و کسب و کار در مملکت هستيم بايد اين شعار را که «همه پولدارها دزد و ظالم هستند» از ذهن خود و بقيه هموطنان پاک کنيم. متاسفانه اين تفکر متحجرانه صدمات زيادي به اقتصاد مملکت زده و هنوز هم طرفداران زيادي دارد. من خيلي وقت پيش هم مطلبي تحت عنوان «پولدارترين‌هاي ايران کجا جمع مي‌شوند؟» را در وبلاگم قرار دادم که اختصاص داشت به معرفي اعضاي هيئت نمايندگان اتاق بازرگاني تهران اما متاسفانه درصد بيشتر کامنتها بر عليه اين افراد و متهم کردن آنان به دزدي و غارتگري اختصاص دارد!!

Advertisements